13.06.2024

Vylepšení díky O2 TV: nová fotbalová sezona už bude s kalibrovanou čárou

O2 TV Sport

Redakce O2 TV Sport s využitím ČTK

Další ročník nejvyšší fotbalové soutěže blíží a zažije dlouho očekávanou novinku, kalibrovanou čáru pro posuzování ofsajdových situací. A také centrum videorozhodčích, odkud budou muži u monitorů kontrolovat všechny zápasy.

Od nového ročníku ligy, která ponese název sázkové společnosti Chance, bude k dispozici centrum VAR, odkud budou rozhodčí u videa kontrolovat všechny zápasy. Podobné centrály mají třeba německá bundesliga nebo francouzská Ligue 1. Povinnost toto centrum vybudovat teď má O2 TV jako vítěz tendru Ligové fotbalové asociace (LFA) na televizní vysílací práva. Buduje se na pražské Brumlovce tak, aby bylo nachystáno již pro úvodní kolo nového ročníku.

„Videorozhodčí už tedy nebudou na stadionech, na nich zůstane jen technika, což umožní dohlížet na všechny zápasy bez ohledu na to, kdy se budou hrát. Nepočítáme však rozhodně s tím, že bychom jednoho videorozhodčího delegovali ve stejný den na dva po sobě jdoucí zápasy. Možná se to nezdá, ale rozhodčí se shodují, že obsluha videa je vzhledem k nutné koncentraci a rychlé reakci psychicky ještě náročnější než samotné zápasy na hřišti,“ poznamenal předseda komise rozhodčích Libor Kovařík.

Vysílatel od nové sezony zajistí také dlouho očekávanou kalibrovanou čáru pro přesnější posuzování ofsajdových situací. Přípravy na spuštění projektu ale teprve vrcholí a LFA ho v kompletní podobě včetně technických detailů představí těsně před startem sezony.

Česká komise by se časem chtěla dopracovat také k tomu, aby diváci na stadionu i u televizních obrazovek mohli slyšet vysvětlení verdiktu od hlavního sudího po komunikaci s videorozhodčím, jak je to běžné třeba v ragby. V tomto případě je ale nutné nejprve vyřešit technickou stránku a získat povolení od UEFA.

Další články

PRÁVĚ VYSÍLÁME